Filtr powietrza do Twojego samochodu
Filtr powietrza silnika dla topowych modelów
- Filtr powietrza silnika BMW Seria 3
- Filtr powietrza silnika AUDI A4
- Filtr powietrza VW GOLF
- OPEL ASTRA
- Filtr powietrza silnika AUDI A6
- Filtr powietrza silnika BMW Seria 5
- Filtr powietrza VW PASSAT
- FORD FOCUS
- Filtr powietrza silnika FORD MONDEO
- Filtr powietrza silnika SKODA OCTAVIA
- Filtr powietrza RENAULT MEGANE
- HONDA CIVIC
- Filtr powietrza silnika AUDI A3
- Filtr powietrza silnika MERCEDES-BENZ Klasa E
- Filtr powietrza MERCEDES-BENZ Klasa C
- VW POLO
- Filtr powietrza silnika SEAT LEON
- Filtr powietrza silnika MAZDA 6
- Filtr powietrza NISSAN QASHQAI
- CITROЁN C4
Filtr powietrza wadliwy? » Identyfikacja awarii • Naprawa • Instrukcja naprawy
Silnik do swojej pracy potrzebuje przede wszystkim trzech rzeczy: iskry zapłonowej, paliwa oraz odpowiedniej ilości powietrza. Paliwo poprzez działanie świecy zapłonowej ulega zapłonowi w komorze spalania wywołując tym eksplozję przy pomocy zasysanego powietrza. Eksplozja wciska tłok powodując odpalenie silnika. Aby upewnić się, że do komory spalania przedostaje się wyłącznie czyste powietrze pozbawione jakichkolwiek ciał obcych, powietrza musi być filtrowane, co jest zadaniem filtra powietrza.
Budowa i lokalizacja filtra powietrza
Filtr powietrza znajduje się w kanale wlotowym i jest łatwy do zidentyfikowania poprzez element filtrujący; w większości samochodów można go znaleźć w łatwo dostępnej obudowie, rozpoznawalnej przez wystający z jej jednej strony plastikowym przewodzie oraz otwartej drugiej stronie. Obudowę można zazwyczaj otworzyć bez użycia narzędzi.
Możliwe jest, że zabezpiecza ją jedna pojedyncza śruba, która może być z łatwością odkręcona, dzięki czemu obudowa została otwarta. Pod nią znajduje się filtr powietrza. Posiada on kształt pierścienia lub prostokąta i składa się z gumowego pierścienia uszczelniającego podłączonego do papierowego bloku w kształcie wachlarza.
Funkcja filtru powietrza
Ustawienie filtra powietrza w obudowie umożliwia przepływ powietrza wyłącznie w jednym kierunku. Do zapewnienia tego jest konieczna prawidłowa instalacja filtra, jak i również jego obudowy. Zasysane powietrze przepływa przez element filtrujący, w którym zostaje dokładnie oczyszczone. W filtrze powietrza pozostaje pyłek kwiatowy, kurz, małe liście i wszystko inne, co może przedostać się przez kanał wlotowy.
Regularna wymiana filtra powietrza
Niestety nie można zapobiec stopniowego zatkania się filtra powietrza. Zatkanie nigdy nie spowoduje całkowitego braku możliwości przepływu powietrza przez element filtrujący. Niemniej jednak zużyty filtr powietrza powoduje bardzo niemiłe konsekwencje: znacznie zwiększa spalanie paliwa. Gdy samochód pali dwa albo trzy razy więcej paliwa niż do tej pory, przyczyną tego może okazać się zatkany filtr powietrza.
Z tego powodu należy go wymieniać w regularnych odstępach czasowych. Elementów filtrujących nie można wyczyścić. Filtr papierowy nie pozwala na usunięcie przyklejonych do niego cząstek zanieczyszczeń. Ze względu na niską cenę nowego filtra powietrza nie ma jakiejkolwiek potrzeby na tego rodzaju rozwiązania.
Niedrogo uzyskana jakość za regularnie dokonywaną konserwację
Filtr powietrza to jeden z najprostszych do wymiany części eksploatacyjnych. Wymiana zawsze związana jest z oczyszczeniem obudowy filtru powietrza. Jeśli jest on w znaczącym stopniu zatłuszczony olejem, samochód posiada usterkę. Zazwyczaj cieknący przewód olejowy lub uszczelka powoduje, że silnik zaczyna zasysać powietrze zawierające olej. Powinno zostać to możliwie najszybciej naprawione. W przeciwnym razie olej natychmiast zatka nowo zainstalowany filtr powietrza.
Cena filtru powietrza jest adekwatna do jego jakości i zaczyna się od 12 euro. Idealnym momentem na wymianę filtru powietrza jest wiosna. Gdy dałeś radę przebrnąć przez zimę, a w Twoim filtrze powietrza zebrały się zanieczyszczenia pochodzące z całego roku, nowy filtr spowoduje przywrócenie stanu silnika do możliwie najlepszego w cieplejszym okresie roku.
Nie zapomnij o wnętrzu
W celu wentylacji wnętrza samochodu zainstalowanych jest w nim także wiele innych elementów filtrujących. Powodują one zapobieganie przed przedostawaniem pyłków kwiatowych i innych cząstek zanieczyszczeń, gwarantując tym samym przez cały czas czystość powietrza we wnętrzu auta. Tak samo jak filtry powietrza silnika, dane elementy filtrujące muszą być regularnie wymieniane. Jest to tak samo łatwe i tanie jak w przypadku filtra powietrza silnika. Dzięki nowym filtrom samochód jest gotowy w jednej trzeciej do przejścia corocznego przeglądu.