Filtr, przewietrzanie przestrzeni pasażerskiej do Twojego samochodu
Filtr pyłkowy dla topowych modelów
- Filtr klimatyzacji BMW Seria 3
- Filtr klimatyzacji AUDI A4
- Filtr przeciwpyłkowy VW GOLF
- OPEL ASTRA
- Filtr klimatyzacji AUDI A6
- Filtr klimatyzacji BMW Seria 5
- Filtr przeciwpyłkowy VW PASSAT
- FORD FOCUS
- Filtr klimatyzacji FORD MONDEO
- Filtr klimatyzacji SKODA OCTAVIA
- Filtr przeciwpyłkowy RENAULT MEGANE
- HONDA CIVIC
- Filtr klimatyzacji AUDI A3
- Filtr klimatyzacji MERCEDES-BENZ Klasa E
- Filtr przeciwpyłkowy MERCEDES-BENZ Klasa C
- VW POLO
- Filtr klimatyzacji SEAT LEON
- Filtr klimatyzacji MAZDA 6
- Filtr przeciwpyłkowy NISSAN QASHQAI
- CITROЁN C4
Filtr, przewietrzanie przestrzeni pasażerskiej wadliwy? » Identyfikacja awarii • Naprawa • Instrukcja naprawy
Zawsze zapewnione świeże powietrze dzięki filtrowi kabinowemu
We wczesnych latach 1990-tych filtr kabinowy stał się standardowym wyposażeniem samochodów. Ten tani i nieskomplikowany element reprezentuje rozwiązanie przemysłu motoryzacyjnego na coraz większą ilość ludzi podatnych na alergię. Zwłaszcza wiosną pyłki drzew i traw powodują u ludzi wiele problemów. Od trzydziestu lat samochody wyposażone są w systemy zapobiegające dostawanie się do auta tych alergenów, sprawiając, że jazda samochodem staje się bardziej komfortowym i bezpiecznym doświadczeniem.
Budowa filtra kabinowego
Filtr kabinowy znajduje się w obudowie, pozwalającej na swobodny przepływ przez nią powietrza. Zbudowany jest on z ściśniętej i żebrowanej papierowej membrany wyposażonej w gumowy pierścień. Uszczelnia od filtr w jego obudowie zapobiegając powietrzu ominięcie filtra. Z tego względu, że być on oryginalnie przeznaczony do odfiltrowania pyłków z powietrza, powszechnie stosowana jest także nazwa filtr przeciwpyłkowy.
Właściwości filtru przeciwpyłkowego
Filtr przeciwpyłkowy to część eksploatacyjna, która jest wymieniana przy okazji przechodzenia przeglądu auta. Jeśli jej terminowy okres wymiany zostaje zlekceważony, filtr przeciwpyłkowy może spowodować efekt odwrotny: w filtrze będzie stopniowo rozwijać się biomasa. Wilgoć zawarta w powietrzu skraplana na papierowej membranie filtra przeciwpyłkowego jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów.
Oddziałują one na wewnętrzny filtr powietrza powodując przedostawanie się do wnętrza kabiny pasażerskiej ogromnej ilości zarodników grzybów. Filtr przeciwpyłkowy staje się tym samym rozrzutnikiem alergenów. Zarodniki grzybów nie tylko nieprzyjemnie i zgniło pachną, ale i także są najbardziej agresywnymi naturalnymi patogenami powodującymi alergie i choroby. Z tego powodu wymiana filtra przeciwpyłkowego nie powinna być omijana. Jeśli wyczujesz nieprzyjemny zapach oznacza to, że jest już za późno.
Wymiana filtra przeciwpyłkowego
Wymiana filtra kabinowego jest bardzo prosta. Obudowa filtra jest łatwa do dostępu ze strony komory silnika. Czasami jest ona przykręcona przykręcanym zamknięciem. Zazwyczaj jest ona zamknięta systemem zatrzasków. Należy otworzyć obudowę filtra, wyczyścić ją oraz wymienić filtr. Zaleca się dokładny przegląd starego filtra. Jeśli zawiera ona ślady grzybów lub nieprzyjemnie pachnie, należy zdezynfekować wszystkie kanały powietrzne systemu wentylacji.
Dezynfekcja systemu wentylacji
W celu dezynfekcji systemu wentylacji wykorzystywane są specjalne środki do czyszczenia pianą. Procedura jest prosta: wypełnij system pianą. Poczekaj, aż wpuszczona piana osiądzie. Następnie włącz wentylację na jej najwyższy poziom grzewczy do momentu, aż cały system wentylacji nie będzie w pełni suchy. Dana procedura usunie większość nieprzyjemnych zapachów w samochodzie. Jeśli dana procedura wraz z wymianą filtra kabinowego nie jest wystarczająca, dostępne są także inne metody. W celu zdezynfekowanie wnętrza samochodu skuteczne i niezbyt drogie jest skorzystanie z ozonu.
Pamiętaj o jakości
Ze względu na niskie ceny tych markowych produktów nie ma najmniejszego sensu na ominięcie tego elementu konserwacji auta. Filtr kabinowy marki Bosch dostępny jest w cenie od około 8 euro. Nie znajdziesz tańszych części eksploatacyjnych, które będą tak łatwe do wymiany. Idealnym momentem na wymianę filtra kabinowego jest wiosna. Wyposaży to w odpowiednim czasie Twoje auto w niezawodny filtr, przed rozpoczęciem nowe sezonu pyłkowego. Warto skorzystać z ofert specjalnych. Filtry kabinowe są często dużo tańsze poza sezonem. Sprawia to, że wymiana filtra kabinowego jest jeszcze tańsza.