Siłownik klapy bagażnika do Twojego samochodu

Amortyzator klapy bagażnika dla topowych modelów
- Siłownik klapy bagażnika BMW Seria 3
- Siłownik klapy bagażnika AUDI A4
- Siłowniki klapy bagażnika VW GOLF
- OPEL ASTRA
- Siłownik klapy bagażnika BMW Seria 5
- Siłownik klapy bagażnika AUDI A6
- Siłowniki klapy bagażnika VW PASSAT
- FORD FOCUS
- Siłownik klapy bagażnika SKODA OCTAVIA
- Siłownik klapy bagażnika FORD MONDEO
- Siłowniki klapy bagażnika AUDI A3
- MERCEDES-BENZ Klasa E
- Siłownik klapy bagażnika HONDA CIVIC
- Siłownik klapy bagażnika MERCEDES-BENZ Klasa C
- Siłowniki klapy bagażnika RENAULT MEGANE
- SEAT LEON
- Siłownik klapy bagażnika VW POLO
- Siłownik klapy bagażnika MAZDA 6
- Siłowniki klapy bagażnika TOYOTA AVENSIS
- OPEL INSIGNIA
Siłownik klapy bagażnika wadliwy? » Identyfikacja awarii • Naprawa • Instrukcja naprawy
Ciężkie pokrywy bagażnika pod pełną kontrolą dzięki sprężynie gazowej
Sprężyna gazowa to niewielkie i nierzucający się w oczy element, który można zauważyć w momencie, gdy ulegnie ona awarii. Można ją wtedy usłyszeć poprzez typowe syczenie w trakcie otwierania pokrywy bagażnika. Niemniej jednak sprężyna gazowa jest to część mogąca poszczycić się techniczną pomysłowością.
Gazy są ściśliwe, a płyny nie
Sprężyna gazowa pokrywy bagażnika to stalowy cylinder zawierający tłok. Tłok i cylinder są hermetycznie uszczelnione. Wolna przestrzeń wewnątrz cylindra zawiera gaz, który jest zawsze pod ciśnieniem, nawet w momencie, gdy sprężyna jest rozciągnięta. Zamknięcie pokrywy bagażnika powoduje wciśnięcie tłoka do wnętrza cylindra, dodatkową sprężając gaz. Z natury gaz ulega rozszerzeniu. Dzięki temu ciężka pokrywa bagażnika pozostaje samoczynnie otwarta, a przy okazji gaz ulega częściowemu rozszerzeniu. Zamknięcie pokrywy bagażnika powoduje ponowne rozpoczęcie opisanej procedury.
Jest to główna różnica pomiędzy sprężyną gazową, a sprężyna pracującą w płynie. Aby zapewnić podobny efekt w cieczy wymagana jest relatywnie skomplikowana, wewnętrzna procedura w cylindrze.
Zalety sprężyny gazowej
Główną zaletą sprężyny gazowej jest fakt, że można ją rozciągnąć zgodnie z użytkowaniem. Większa pokrywa bagażnika nie potrzebuje zatem większej sprężyny gazowej. Nawet najcięższe pokrywy bagażnika mogą być otwierane poprzez pracę niezwykle cienkiej i małej sprężyny gazowej. Doskonale zaprojektowany proces produkcyjny pozwala na niedrogą produkcję tych wytrzymałych elementów, jednak posiadają one określony okres eksploatacji. Wymiana sprężyny gazowej pokrywy bagażnika jest z drugiej strony dość łatwa.
Zużycie się sprężyny gazowej pokrywy bagażnika
Słabym punktem sprężyny gazowej jest jej uszczelka. Zatrzymuje ona sprężony gaz w cylindrze, zapobiegając przed jej wyciekiem. Z tego względu, że tłok stale do niego wchodzi i wychodzi, ściera on uszczelkę, która prędzej czy później nie spełnia już swojej funkcji. Uszkodzoną sprężynę gazową można natychmiast zauważyć: otwarcie pokrywy bagażnika staje się bardzo ciężkie. Dodatkowo pokrywa bagażnika nie pozostanie samoczynnie otwarta, tak jak powinna.
Sprawi to, że załadowanie i wyładowanie samochodu stanie się trudne, jeśli nie niebezpieczne. Prowizorycznie zawieszona sprężyna gazowa pokrywy bagażnika może opaść, skutkując nabicie sobie guza. Najlepszym pomysłem naprawy jest wymiana uszkodzonej sprężyny gazowej. Na szczęście może zostać bardzo szybko dokonane.
Przegub kulowy i sprężyna to wszystko, co ją utrzymuje
Sprężyna gazowa pokrywy bagażnika jest przymocowana do pokrywy bagażnika i karoserii przy pomocy przegubu kulowego, który utrzymuje się na swoim miejscu przez niewielki nawias klamrowy lub sprężynę. Sprężyna może być bardzo łatwo zdemontowana przy użyciu śrubokręta lub szczypiec. Cały proces wymiany sprężyny gazowej zajmuje zazwyczaj najwyżej dwie minuty na jedną stronę. Niemniej jednak dana naprawa zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj sprężyny gazowe pokrywy bagażnika starczają na okres 10 lat lub dłużej. Oczywiście silnie zależy to od jej jakości.
Niedrogie produkty także oferują jakość
Tanie sprężyny gazowe bardzo szybko ulegają zepsuciu w związku z brakiem wygody, kiepskiego funkcjonowania oraz krótkiego okresu eksploatacyjnego. Z tego względu, że sprężyny gazowe pokryw bagażnika nawet markowej jakości bardzo rzadko kosztują więcej niż 15 euro, eksperymentowanie z produktami pochodzącymi od nieznanych i tanich producentów nie ma większego sensu. Lepszym pomysłem jest wydanie kilku euro więcej, aby zapewnić sobie gwarancję funkcjonowania tej części przez wiele lat.